Vyzn-R - 2007-07-21 22:24:15

Temat mający pomóc innym użytkownikom tego forum :) Tutaj będę sie dzielił z wami moją wiedzą na temat Car Audio i postaram sie tu udzielić odpowiedzi na podstawowe pytania które na pewno tu padną ;) Jako ze wszystkiego tu nie jestem w stanie opisać to zawsze możecie pytać jeżeli nie znajdziecie odpowiedzi :)
Na początek dwie podstawowe sprawy, poradnik Car-Audio napisany przez Bartosza który krąży od dłuższego czasu po necie i pomógł wielu osobą:
Polski Car Audio Poradnik by Nazar
Nastepna sprawa schematy ISO kostek i instalacji fabrycznych w różnych samochodach
Opis złącz i schematy

Parametry mat bitumicznych:
Maty do wygłuszania



Budowa skrzyni subwoofera:
Skrzynie pod głośnik dobiera sie na podstawie parametrów Thiella-Smala które to dostajemy razem z głośnikiem. Do obliczeń służą różne programy , chyba najpopularniejszym jest program WinISD do ściągnięcia: TUTAJ

Niezbędnymi parametrami do obliczenia skrzyni są:
Fs - częstotliwość rezonansowa podawana w Hz. Znając ten parametr możemy wstępnie ocenić jakie są możliwości głośnika w zakresie niskich częstotliwości. Ale uwaga, sugerowanie się tylko częstotliwością rezonansową jest dużym błędem, jest to tylko jeden z parametrów odpowiadający za dolną częstotliwość graniczną.

VAS - objętość ekwiwalentna w litrach. Jest to objętość zastępcza obliczana na podstawie podatności zawieszenia i powierzchni membrany, czym te obie wartości są większe tym VAS jest większe. W przypadku typowych głośników 20cm Vas znajduje się w przedziale 40 do 120, dla 30-ek od 100 do 600.

Qts - dobroć całkowita określana wzorem: Qts=(Qms*Qes)/(Qms+Qes). Na podstawie tego parametru w połączeniu z Fs i VAS możemy określić jaka będzie charakterystyka głośnika w zakresie niskich częstotliwości. Przypominam że cewka włączona w szereg z głośnikiem (filtr dolnoprzepustowy) posiada również rezystancję. Aby obliczyć obudowę należy obliczyć Qts zastępcze: Qts(zastępcze)=Qts*(Re+Rs)/Re ( Re to rezystancja cewki głośnikowej, Rs to rezystancja cewki włączonej szeregowo z głośnikiem).

Powyższe parametry to niezbędne minimum :)

Dodatkowo mamy:

Qms - dobroć mechaniczna, czyli tarcie występujące na górnym zawieszeniu oraz resorze.

Qes - dobroć elektryczna.

Sd - powierzchnia membrany, która przyczynia się do promieniowania dźwięku (powierzchnia membrany + powierzchnia połowy zawieszenia) podawana w cm2.

Efektywność - jest to miara ciśnienia akustycznego jaką uzyskamy w odległości jednego metra od głośnika. Wyróżniamy dwa rodzaje efektywności: mocową i napięciową. Efektywność mocowa jest to efektywność jaką uzyskamy po dostarczeniu 1W mocy do głośnika. Efektywność napięciowa to efektywność jaką uzyskamy po doprowadzeniu do głośnika 2,83V. Ale uwaga, przy obciążeniu 8 omowym efektywność napięciowa i mocowa jest taka sama, dla głośnika 4 omowego efektywność napięciowa daje wynik 3dB większy niż efektywność mocowa. Należy na to zwrócić uwagę przy zakupie głośnika. Efektywność jest bardzo ważnym parametrem który decyduje o maksymalnym natężeniu dźwięku. Często ludzie sugerują się jedynie mocą głośnika - błąd. Dla przykładu podam że głośnik o mocy 100W i efektywności 87dB wytworzy takie samo natężenie dźwięku jak głośnik o mocy 50W i efektywności 90dB.

Bl - [Tm] jest to siła która działa na cewkę głośnika, czym jest większa tym impuls odtwarzany jest lepiej i uzyskujemy większą efektywność.

B
- indukcja magnetyczna w szczelinie.

L - indukcyjność cewki głośnika

Xmax - maksymalne wychylenie liniowe głośnika (amplituda)

Pe - jest to moc znamionowa jaką głośnik może przyjmować w pracy ciągłej, mierzona w watach. Niestety nie ma jednej normy w której jest to mierzone. Wg DIN45-573 jest to: sygnał 1 min włączony, 2 min wyłączony przez 5 minut. Wg IEC 268-5 do głośnika doprowadzony jest sygnał 100 godzinny. Z tego wynika, że ten sam głośnik może mieć różną moc znamionową w zależności od normy w której został mierzony (przy IEC jego moc na pewno będzie mniejsza).

Re - rezystancja cewki głośnika.

Mms
- masa układu drgającego (cewka, zawieszenia, membrana).

Skrzynie budujemy z MDF-u o grubosci minimum 19mm, powinniśmy unikać płyty wiórowej ponieważ jest mało odporna na wilgoć i posiada mniejsza sztywność i twardość niż MDF. Skrzynie skręcamy i dodatkowo kleimy (np wikolem lub klejem do paneli), Do skręcania polecam wkręty do płyt kartonowo-gipsowych (takie czarne) maja rzadszy gwint, ostry czubeczek i są dokładniej wykonane niż zwykłe wkręty do drewna. Całość oklejamy materiałem wykładzinowym lub innym zależnie od naszego gustu i fantazji :)
Obudowę możemy wytłumić gąbką stożkową lub wełna mineralna, najlepsza do tego jest wełna owcza, można stosować rożne materiały razem :)
Obudowy zamknięte muszą być bardzo szczelne, wytłumiamy je bardzo dokładnie wykładamy wszystkie ścianki dokładnie oraz całość wypełniamy watolina :)
Obudowy bassreflex wytłumiamy raczej słabo, przede wszystkim należy pamiętać o tym żeby nie wytłumiać w okolicach otworu bassreflex :)
W obudowie bandpass tłumimy tylko komorę zamkniętą :)
Najlepszym sposobem na sprawdzenie ile trzeba zastosować wytłumienia jest tłumienie na słuch :) Czyli wytłumić, posłuchać, jak będzie za mało to dołożyć wytłumienia jeżeli za dużo to ująć trochę i metoda prób i błędów ustalić optimum :) Nie bójmy sie eksperymentować z wytłumianiem :)
poniżej zdjęcia poglądowe mojego subwoofera:
http://www.except.one.pl/~Vyzn-R/AudioFiat125p/wygluszenie.jpg

http://www.except.one.pl/~Vyzn-R/AudioFiat125p/wygluszenie2.jpg



Kolejna porcyjka a mianowicie:
DOBÓR ŚREDNIC PRZEWODÓW PRĄDOWYCH DO WZMACNIACZA według dawnego regulaminu PASCA:
Wiec tak, najpierw ustalamy moc wzmacniacza przy impedancji 4Ω. Dla każdej połówki podłączonej impedancji mnożymy moc danego wzmacniacza razy dwa a następnie dodajemy wszystkie poszczególne moce, wyniku czego uzyskamy całkowitą moc wyjściową. Końcową moc wyjściową raz jeszcze mnożymy razy dwa ( średnia skuteczność ) otrzymując całkowitą moc wejściową. Tą wartość następnie dzielimy przez 13 ( średnie napięcie akumulatora ) i otrzymujemy maksymalny pobór prądu zestawu audio. Potem sprawdzamy długość przewodów jakie zostaną zastosowane przy zabudowie i określamy za pomocą poniższej tabeli odpowiednią średnicę.

http://www.wizner.neostrada.pl/tabela.gif

Przykład:

Zastosowano 2 wzmacniacze dwukanałowe. Jeden z nich ma moc 50W na kanał i pracuje przy obciążeniu 4 Ω. Drugi z nich pracuje w trybie zmostkowanym również przy obciążeniu 4 Ω. Z tego wynika:
2 x 50W  = 100 W (1) + 2x2x50 = 200w (2) => 300 W => całkowita moc wyjściowa
2 x 300W = 600W => całkowita moc wejściowa. Z tego wynika maksymalny pobór prądu 600W/13V = 45,15 Amper.

Poniższa tabela pokazuje wartości bezpieczników, jakie należy zastosować w zależności od grubości przewodu. Jeżeli nastąpiła zmiana przekroju przewodu, wówczas i on musi posiadać dodatkowy bezpiecznik w odległości do 30 cm od punktu połączenia z większą średnicą, o ile bezpiecznik główny nie nadaje się do zabezpieczenia przewodu i najniższym zastosowanym przekroju.

http://www.wizner.neostrada.pl/bezpieczniki.gif

Bardzo ważne! Suma wszystkich zastosowanych bezpieczników nie powinna przekroczyć 50% wartości podanego prądu rozruchu akumulatora. Dzięki temu możemy być pewni, ze w przypadku ewentualnego zwarcia akumulator jest w stanie przepalić zastosowane zabezpieczenia.


To by było na tyle na razie... z czasem będę dorzucał więcej i powoli to uzupełniał :)

Pozdrawiam
Vyzn-R